Print
false,));?>

Koostanud: dr. Sandra Kase, onkoloogia arst-resident, TÜK, veebruar 2022

Efektiivse raviskeemi aluseks on korrektne anamnees. Oluline on informeerida oma arsti valu asukohast, iseloomust, intensiivsusest, sagedusest ning valu provotseerivatest ja leevendavatest faktoritest.

Valu tüübi järgi saab valu jagada kolme erinevasse kategooriasse:

  • notsitseptiivne ehk koekahjustusvalu,
  • neuropaatiline ehk närvivalu ning
  • mõlemat hõlmav ehk kombineeritud.

Sealjuures on enamik vähist tingitud valusid kombineeritud geneesiga.

Notsitspetiivset valu põhjustab notsitseptorite aktivatsioon näiteks nahas, lihastes, siseorganistes või siseorganeid ümbritsevas kapslis, ning seda jagatakse veel omakorda vistseraalseks ja somaatiliseks valuks.

Neuropaatiline valu on tingitud närvikoe kahjustusest ning ei reageeri sageli tavalistele mittesteroidsetele ja käsimüügi valuvaigistitele.

Eeltoodust lähtudes, täpsema anamneesi korral on raviarstidel võimalik valu vaigistamiseks kombineerida ravimeid, mis aitaksid konkreetset patsienti kõige enam.

Erinevate valuvaigistitega püütakse saavutada erinevaid tulemusi, mida võiks liigitada nelja kategooriasse

  1. Vähendada ärritava signaali tugevust (transduktsiooni) – Acetaminophen (paratsetamool) ja mittesteroidsed, mittenarkootilised põletikuvastased valuvaigistid (ibuprofeen, diklofenak).
    Eesmärgiks on nõrga ja mõõduka valu leevendamine. Toimekohaks on kahjustatud kude ja selle ümbrus.
  2. Takistada ärritava signaali edastamist (transmissiooni) – lokaalanesteetikumid (lidokaiin, bupivakaiin). Paiksed anesteetikumid, mis on manustamiskohas ajutiselt võimelised kõrvaldama valuimpulsi ülekannet ja blokeerima perifeersete tundenärvide juhtivust, mistõttu valuimpulsid ei jõua kesknärvisüsteemi.
  3. Pärssida tsentraalset töötlust (modulatsiooni) – paratsetamool, narkootilised valuvaigistid (tramadool, morfiin), tritsüklilised antidepressandid (amitriptüliin, nortriptüliin). Opioidid mõjutavad närvilõpmeid kesknärvisüsteemis, st pea- ja seljaajus.
    Eesmärgiks on tugeva valu vaigistamine.
    Tritsüklilised antidepressandid takistavad valusüsteemis oluliste mediaatorite (serotoniini ja noradrenaliini) tagasihaaret närvirakkudes ning seega tõstavad nende ainete kontsentratsiooni närvisüsteemis, mille tagajärjel väheneb valu.
  4. Nõrgendada afektiivset kaasaelamist valule (tunnetamist) – psühhofarmakonid (diasepaam). Need ained ei kõrvalda valu otseselt, kuid mõjutavad inimese emotsionaalset sfääri ning häälestavad närvisüsteemi ümber selliselt, et valuaistinguid tajutakse nõrgemini. Samuti tugevdavad need opioidide ja ka teiste analgeetikumide toimet, mistõttu kasutatakse neid sageli operatsioonieelsel ja -järgsel perioodil.
ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>