Print
false,));?>

Dr Jaak Lehtsaar, TÜK

Rinnajuha laienemine ehk rinnajuha ektaasia ehk duktektaasia on healoomuline rinnanäärme seisund, mis tekib siis, kui rinnanäärme piimajuha laieneb ja selle seinad paksenevad. See võib põhjustada rinnajuha ummistumist ja vedeliku kogunemist rinnajuhas. Esineb sageli üleminekueas (perimenopaus). Ei pruugi põhjustada mingisugust kaebust, aga võib väljenduda ka rindade tsentraalse osa hellusena. Tekkepõhjused on ebaselged, võimalik, et seotud ealiselt tekkiva näärmekoe involutiivse asendumise käigus rasvkoega. Riskifaktor on ka suitsetamine.

Muutus leitakse juhuslikult, teiste seisundite diagnoosimisel uuringutel (näiteks pato-histoloogilisel uuringul operatsioonijärgselt). Ei tõsta riski haigestuda rinna pahaloomulistesse haigustesse.

Duktektaasia võib:

  • olla rinnanibu eritise põhjustajaks (eritis võib olla paksem ja kleepuvam, sageli hallikas, rohekas või tume);
  • väljenduda tagasihoidliku tihenemisena rinna keskosas (seda tekitab rinnajuhasid ümbritsev sidekude);
  • väljenduda rinnanibu tagasihoidliku sissetõmbena.

Üldjuhul see seisund ravi ei vaja. Harva võib olla ka rinnapõletiku (nn periduktaalne mastiit) põhjuseks. Duktektaasiast tingitud rinnanibu sissetõmbe korral on suurem risk põletikuks.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>