Print
false,));?>

Taust ja tervisenõuded

C-vitamiin ehk L-askorbiinhape on antioksüdant, mis lisaks otsesele antioksüdantsele toimele, osaleb ka oksüdatsioonivastases protsessis kaudselt mitmete ensüümide aktiviseerimise teel.

C-vitamiini vähivastase omaduse idee tuleneb Linus Pauling ja Ewan Cameron 1970ndatel tehtud uuringust, kus leiti, et 10 g C-vitamiini päevas tarvitavate terminaalsete vähipatsientide elukvaliteet oli parem ja elulemus pikem kui patsientidel, kes C-vitamiini ei saanud. Paraku  tehti peatselt kindlaks, et uuringurühmad ei olnud võrreldavad, mistõttu järeldused muutusid küsitavateks.

Seejärel teostas USAs Mayo kliinik kolm prospektiivset randomiseeritud platseebokontrolliga uuringut. Tulemused osutasid faktile, et C-vitamiin suures annuses kaugelearenenud vähiga patsientidel ei paranda ei elulemust ega elukvaliteeti.

C-vitamiini vähkiennetavaid omadusi veel uuritakse.  Käesoleva hetkeni puuduvad tõendid C-vitamiini vähivastase toime kohta.

Memorial Sloan-Kettering Cancer Center 2008 avaldatud uuringute andmete kohaselt omasid kasvajavastased ravimid 30-70% väiksemat vähivastast efekti juhul kui eelnevalt oli manustatud C-vitamiini. C-vitamiini antioksüdantne toime ei omanud vähiravis üldse mingit tähtsust. Selgus, et C-vitamiin kaitses kasvajarakkude mitokondreid kahjustuse eest, kuid kõikide kasvajavastaste ravimite otseseks või kaudseks sihtmärgiks on kasvajarakkude mitokondrite kahjustamine. Lisaks on andmeid, et C-vitamiin kumuleerub kasvajarakkudes rohkem kui normaalsetes rakkudes.

Ettevaatusabinõud

Ülisuurtes annustes C-vitamiini võtmine võib põhjustada neerukivide teket, kõhulahtisust, gastriiti, rauamürgistust üleliigse imendumise tõttu sooletraktist ning geneetilise eelsoodumusega hemolüütilist aneemiat kui samaaegselt esineb ensüümi glükoos 6-fosfaat dehüdrogenaasi defitsiit. Lisaks võib C-vitamiin toidulisandina tekitada iiveldust, oksendamist, kõrvetisi, kõhuvalu, peavalu. Pideval C-vitamiini tablettide imemisel võib kaasneda hammaste erosioon.

Annus

Toidust saadav C-vitamiin ei põhjusta mingeid kahjustusi.

Soovitatav päevane annus 60mg. Maksimaalne ohutu annus 2000mg.

Toiduallikad

C-vitamiini esineb enamuses värsketes puu- ja juurviljades. Põhilisteks allikateks on mustad sõstrad, kibuvitsamarjad, tsitruselised, melonid, tomatid, kartulid, kaalikas, magus pipar, petersell, till, valge peakapsas, aedmaasikad, apelsinimahl.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>