Print
false,));?>

Taust ja tervisenõuded

Küüslauk on laugu ja sibula sugulane. Küüslaugus leidub üht tähtsamat toimeainet, väävlit sisaldavat lõhnata ainet alliini, mis küüslaugusibula peenestamisel laguneb kiiresti ensüümide toimel erilise lõhnaga allitsiiniks – tugevatoimeliseks lenduvaks antibiootikumiks. Peale selle sisaldab küüslauk valku ja enamikku mineraalaineid – eriti räni, seleeni, joodi ja germaaniumi. Küüslauk on rikas suhkrute poolest ning sisaldab C-, D- ja B-grupi vitamiine.

Küüslaugu vähivastaseid omadusi käsitlevate uuringute tulemused ei ole ühesed, mistõttu lõplikke vastuseid veel pole. Mõned tõendid viitavad sellele, et küüslauk võib parandada immuunvastust, võib toimida antioksüdandina, suurendades kartsinogeene blokeerivate ensüümide aktiivsust, ja võib pärssida vähirakkude kasvu. Loomkatsed on näidanud, et küüslaugus sisalduvad ühendid võivad pärssida mitmeid vähiliike, sealhulgas kopsu-, rinna-, naha-, käärsoole- ja söögitoruvähki. Küüslauk võib tõhusalt alandada ka triglütseriidide (teatud rasvade) taset veres. Küüslauk alandab  LDL kolesterooli („halva“ kolesterooli) taset veres, tõstes samal ajal HDL kolesterooli („hea“ kolesterooli) taset.

Organism omastab küüslaugu kiiresti ning selle toime püsib kehas kaua. Profülaktikaks peaks iga päev sööma üks kuni kolm küüslauguküünt.

Ettevaatusabinõud

Kuna küüslauk pärsib vere hüübimist, tuleb küüslauku sisaldavaid toidulisandeid vältida patsientidel, kes võtavad aspiriini või hüübimisvastast ravimit, või kelle trombotsüütide tase on madal. Toore küüslaugu söömine on vastunäidustatud kõhunäärmepõletiku ja ägeda neerupõletiku puhul. Toores küüslauk ei sobi ka tundliku maoga inimestele (kuumutatult aga küll).

Kuumus ja happed hävitavad allitsiini, mida peetakse küüslaugu kasulikuks koostisosa. Siis saab seda tarvitada kergelt kuumutatult (ravimõju säilib, välja arvatud antibiootiline toime).

Küüslauku sisaldava toidulisandi võtmisega kaasnevad kõrvaltoimed võivad olla iiveldus, oksendamine, puhitus, vere glükoosisisalduse alanemine, kõrvetised ja halb hingeõhk.

Annus

Ateroskleroosi ennetamiseks soovitavad mitmed allikad enteraalkattega tooteid, mis sisaldavad 4000 mg küüslauku, standardiseerituna allitsiini hulgale vähemalt 5000 mcg allitsiini päevas. See võrdub umbes ühe värske küüslauguküünega.

Vähki ennetavat annust praegu veel ei teata.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>