Print
false,));?>

Taust ja tervisenõuded

Vähipatsiendid kasutavad sageli seleeni sisaldavaid toidulisandeid, kuna mõned uuringud on näidanud, et vähipatsientide seerumi seleenitase on madalam kui üldpopulatsioonis.

Ennetamisuuringutes on leitud, et seleen võib vähendada kopsu-, eesnäärme-, käärsoole- ja pärakuvähi tekkeriski.

Ettevaatusabinõud

Seleen toimib antioksüdandina ja aitab ennetada ka trombotsüütide agregatsiooni (vähendab vere hüübivust). Seetõttu tuleb ühendit kasutada ettevaatlikult patsientidel, kelle trombotsüütide arv on madal või kellel esineb hüübimishäireid, ja patsientidel, kes võtavad aspiriini või hüübimisvastaseid ravimeid.

Inimestel, kes võtavad rohkem kui 400 µg seleeni päevas, võib esineda juuste väljalangemist, küünte tundlikkust ja murdumist, perifeerset neuropaatiat, iiveldust ja oksendamist, kõhulahtisust või kõhuvalu.

Annus

Soovitatav päevane annus 50 µg. Maksimaalne ohutu annus 200 µg.

Toiduallikad

Seleeni allikad on küüslauk, sibul, kala, koorikloomad, punane liha, punased viinamarjad, brokoli, töötlemata nisuterad ja teravili, munad, maks, neerud, kana ja aedviljad.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>