Print
false,));?>

Rinnavähk on naiste seas kõige levinum vähivorm.1

Maailmas diagnoositakse aastas 2,26 miljonit uut juhtu ning sellesse haigusse sureb igal aastal umbes 684 000 inimest. See tähendab, et iga 14 sekundi tagant diagnoositakse kusagil maailmas rinnavähk ja iga 40 sekundi tagant sureb maailmas seetõttu üks inimene.1

Vastupidi levinud arvamusele ei ole rinnavähk ainult üks haigus. Rinnavähil eritatakse erinevaid alavorme, mis kõik on saanud alguse rinnanäärme rakkudest, aga on bioloogiliselt erinevad ja nende kliiniline kulg varieerub.

Neid alavorme saab liigitada vähirakkude pinnal olevate valkude ehk retseptorite alusel. Valgud mängivad kasvaja arengus tähtsat rolli andes rakkudele kasvu- ja jagunemissignaale, mis viivad nende haigusliku paljunemiseni.

Patsiendi rinnavähi vormi teadmine aitab välja selgitada tõhusaima ravi ja haiguse tõenäolise kulu.

Rinnavähi vormi saab kindlaks teha rakkude pinnal leiduva kolme retseptori esinemise või puudumise põhjal: östrogeeni retseptor, progesterooni retseptor ja inimese epidermaalse kasvufaktori 2. tüüpi retseptor (HER2).2 Diagnoosimise käigus saab selgeks teha, kas vähk on nendest retseptoritest ühe või mitme suhtes positiivne.

 

Rinnavähi staadium

Enamik rinnavähijuhtumeid diagnoositakse varajases staadiumis, enne kui vähk on rinnast kaugemale levinud.3, 4 Varakult avastatud rinnavähk võib olla ravitav.5 Selle ravi on põhjalik ja võib hõlmata operatsioonieelset ning –järgset süsteemravi vähirakkude hävitamiseks ja taastekkimise vältimiseks.

Kahjuks diagnoositakse mõnel patsiendil kohe alguses haigus kaugelearenenud staadiumis või tuleb tema vähk pärast varajase vormi ravi tagasi ja süveneb. Patsiente, kelle vähk on levinud teistesse elunditesse, näiteks ajju või maksa, ei saa kahjuks enam terveks ravida. Kaugelearenenud rinnavähiga patsientide ravi eesmärk on pikendada eluiga nii palju kui võimalik ning hoida ühtlasi patsiendi enesetunne nii hea kui võimalik, leevendades sümptomeid ja vähiravi kõrvaltoimeid.6

Viited

  1. International Agency for Research on Cancer WHO. Globocan 2020. Available from: https://gco.iarc.fr/today/fact-sheets-cancers
  2. WebMD, Types of Breast Cancer: ER Positive, HER2 Positive, and Triple Negative. [Online]. Available from: http://www.webmd.com/breast-cancer/breast-cancer-types-er-positive-her2-positive[Accessed 6 September 2016].
  3. Howlader N, et al. [online]. SEER Cancer Statistics Review (CSR). Available from: http://seer.cancer.gov/csr/1975_2011/[Accessed 30 March 2015].
  4. Cardoso F, et al. Annals of Oncology 2012; 23(suppl 7):vii11-9.
  5. Cancer Research UK [Online]. Why is early diagnosis important? Available from: http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-symptoms/why-is-early-diagnosis-important[Accessed 12 September 2016].
  6. Cardoso F, et al. Annals of Oncology 2014;25:1871–1888.
ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>