Print
false,));?>

Dr Jaak Lehtsaar, TÜK

Mastiit on rinnakoe põletik. Sellega kaasneb turse, tihend, valu ja nahapunetus, vahel ka palavik. Kaebused tekivad suhteliselt kiiresti, tundide ja päevadega.

Mastiidi tekkemehhanism on ebaselge, aga oletatavalt on oluline roll vedeliku seiskumisel (staasil) juhades või rinnakoes, tekib kudede reaktsioon vedelikust tingitud koemahu muutustele- turse, mis sulgeb veelgi äravoolu teed ja süvendab vedeliku kogunemist. Bakterite lisandumisel tekib bakteriaalne põletik ja moodustub abstsess (mädakogumik koes). Diagnoositakse kliinilise pildi ja ultraheli uuringu abil. Ravi – antibakteriaalne ravi.

  • Imetamiseaegne mastiit tekib oletatavalt rinna ebapiisava tühjenemise, rinnapiima tagasivoolu ja rinnajuha ummistuse tagajärjel. Esmalt tekib vedelikukogum – nn piimatsüst, selle infitseerumisel rinnanibust sisenenud bakteritega areneb põletikuline muutus.

    Ravi – piimatsüsti või abstsessi tühjendamine nõela abil (ultraheli kontrolli all radioloogi poolt, käe kontrolli all günekoloogi või ämmaemanda poolt) ja antibakteriaalse ravi rakendamine.

  • Imetamisega mitte seotud mastiit
    Võimalikud riskifaktorid: anamneesis imetamiseaegne mastiit, duktektaasia, sissetõmbunud rinnanibust tingitud vedeliku peetumine rinnajuhas, tsüsti persisteerimine rinnas, suitsetamine, diabeet jne.

    Ravi – tsüsti või abstsessi tühjendamine nõela abil (ultraheli kontrolli all radioloogi poolt, käe kontrolli all arsti või õe poolt) ja antibakteriaalse ravi rakendamine. Mastiit võib esineda ka rinnakudede interstitsiaalse tursena, ilma vedeliku kogumikuta, meenutades tselluliiti.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>