Print
false,));?>

Metastaatilise luukahjustuse ravivõimalused

Metastaatilise luukahjustuse ja sellega sageli kaasneva luuvalu ravieesmärgiks on: sümptomite leevendamine, murdude ennetamine, liikuvuse ja elukvaliteedi parandamine. Praegused ravivõimalused hõlmavad:

  • Hormonaalne ravi ja keemiaravi
  • Bifosfonaadid e. luu ainevahetust mõjustavad ravimid
  • Kiiritusravi
  • Kirurgiline sekkumine
  • Valuvaigistid

Neid ravimeetodeid kombineeritakse sageli omavahel, saavutamaks optimaalset kontrolli valu üle.

Hormonaalne ravi ja keemiaravi

Hormoonid on organismi poolt toodetavad ained, mis käituvad keemiliste virgatsainetena mõjutades rakkude kasvu ja aktiivsust. Hormoonravi kasutatakse rinna- ja eesnäärmevähi ravis, et mõjutada organismi poolt toodetud hormoonide toimet vähirakkudesse. On olemas erinevaid hormonaalseid preparaate ja nende valik sõltub sellest, millist tüüpi kasvajat on vaja ravida.

Naissuguhormoonid, eriti östrogeen, stimuleerivad mõningate rinnavähi rakkude kasvu. Seega ravimid, mis alandavad östrogeeni taset organismis, või mis takistavad östrogeeni seondumist kasvajarakuga, kasutatakse teatud tüüpi rinnavähi ravis.

Kui siirded on ainult luustikus, siis kasutatakse keemiaravi harvemini kui hormoonravi, kuid on siiski standardravi osa kui hormoonravi ei toimi või kui siirded on levinud ka teistesse organitesse (nt. maksa).

Bifosfonaadid

Luid tugevdavaid ravimeid tuntakse bifosfonaatide nime all ning neid kasutatakse luumurdude ja seljaaju kompressiooni tekkeriski vähendamiseks ning luuvalu leevendamiseks.

Kuidas bifosfonaadid toimivad?

Luud on pidevas muutumises – pidevalt lammutatakse ära vana ja kahjustunud luukude ning ehitatakse asemele uus ja kvaliteetne – seda nimetatakse ka luu ainevahetuseks. Luud lammutavad osteoklastide nimelised rakud ning uut luukude ehitavad osteoblastid ning tavaliselt on need kaks protsessi omavahel tasakaalus – luud lammutatakse sama palju kui ehitada jõutakse. Tervel täiskasvanul uueneb ühe aasta jooksul umbes 10% kogu luustikust.

Bifosfonaadid takistavad osteoklastidel luukoe lammutamist e. kaitsevad normaalseid luurakke luukoesse tunginud kasvajarakkude lammutava toime eest.

Bifosfonaadid teevad seeläbi luud stabiilsemaks, vähendavad luumurdude tekkeriski ja vähendavad metastaatilise luuhaigusega seotud luuvalu. Neid saab manustada haiglas infusioonina veeni (intravenoosselt) või võtta kodus tablettidena (suukaudselt).

Kiirutusravi

Arst võib soovitada kiiritusravi, et hävitada luukoes olevad vähirakud. Kiiritusravi saab teha aparaadiga (sarnaneb röntgenile) väliskiirituse näol, harva kasutatakse ka meetodit, mille käigus süstitakse või manustatakse infusioonina veeni radioaktiivset ainet.

Kirurgiline sekkumine

Raske seljaaju kompressioon või destabiliseerunud luud võivad põhjustada tugevat valu, mida on võimalik kirurgilisel meetodil leevendada vähendades survet või piirkonda stabiliseerides. Kasutatakse ka ortopeedilise kirurgia vahendeid toetamaks pikki luid, et vähendada valu ja vältida murdusid.

Valuvaigistid

Valuvaigisteid kasutatakse üksikuna või kombinatsioonis teiste ravimitega. Mittesteroidsed põletikuvastased ained (nagu aspiriin, ibuprofeen ja paratsetamool) on efektiivsed nõrga luuvalu leevendamisel. Nõrgad opioidid (nagu kodeiin) ja tugevad opioidid (nagu morfiin, fentanüül, hüdromorfoon) leevendavad keskmist ja tugevat valu.

Elu luumetastaasidega

Metastaatiline luukahjustus ei tähenda tingimata pidevat valu ja muret oma haprate luude pärast vaid võimaldab elada täisväärtuslikku ja rahuldustpakkuvat elu jätkates töölkäimist, reisimist ning oma hobidega tegelemist.

Õige luumetastaaside ravi tagab parima võimaliku elukvaliteedi. On oluline, et räägiksite oma arsti või õega oma sümptomitest ja arutaksite koos millist ravi kasutada.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>