Print
false,));?>

Kusepõievähki on võimalik klassifitseerida patohistoloogilise kasvaja tüübi järgi, agressiivsuse ja lihaskihi haaratuse järgi.

Patohistoloogiliselt on enamik arenenud riikide kusepõie kasvajatest uroteliaalne kartsinoom. Paljudes aasia ja aafrika riikides esineb enamasti adenokartsinoom või lamerakuline vähk, mis on tingitud erinevate parasiitide põhjustatud kroonilistest põletikest.

Kusepõievähk

Allikas: Shutterstock/Medical Art Inc

Enamik kusepõievähkidest ei haara lihaskihti ja üsnagi hästi ravitavad ning kunagi ei kasva lihaskihti. Need on enamasti väikse agressiivsusega (eng: low grade). Kõrge agressiivsusega (eng: high grade) kasvajad, mis esialgu ei haara lihast, võib ilma ravita kiiresti üle minna lihashaaravaks ning hakata levima ka mujale.

 

Esinemissagedus

Kusepõievähk on enamasti vanemate inimeste haigus. Eesti diagnoositakse umbes 15 uut juhtu 100 000 elaniku kohta. Kokku 2018 aastal oli diagnoositud kokku 196 uut juhtu. Kuni 85% protsendi juhtudest on tegemist lihast mittehaarava kasvajaga.

Mehed haigestuvad kusepõevähki umbes 3 korda sagedamini kui naised ning see on seotud enamasti riskikäitumisega.*

*Tervise Arengu Instituut. PK10: Pahaloomuliste kasvajate esmasjuhud paikme, soo ja vanuserühma järgi.

 

Põhjused

Maailmas on läbiviidud sadu erinevaid epidemioloogilisi uuringuid mis puudutab kusepõievähi teket. Hetkel suuri geneetilisi seoseid ei ole veel leitud kuid avastatud kindlad riskikäitumise tegurid mis võivad esile kutsuda seda haigust:

  1. Suitsetamine
    Suitsetamine on kõige kindlam avastatud tegur mis põhjustab uroteliaalse vähi teket.
  2. Aromaatsed amiinid ja fenoolid
    Erinevad keemilised komponendid mis sisalduvad värvainetes ja lakkides
  3. Ioniseeruv kiirgus ehk eelnev kiiritusravi.
    Teiste organite kiiritusravi võib üksikutel juhtudel põhjustada kusepõievähk

 

Kas kusepõievähki saab ennetada

  1. Suitsetamise lõpetamine
  2. Rohke vedeliku tarbimine
  3. Kaitsevahendite kasutamine keemiliste ainetega kokkupuutumisel

Koostanud: dr. Mihhail Zarkovski, uroloogia arst, TÜK,  September, 2021

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>