Print
false,));?>

Dr Jaak Lehtsaar, TÜK

Mastopaatia on mitteteaduslik koondnimetus hormonaalsete koeseisundite kohta rindades, mis tekivad sõltuvalt menstruaaltsüklist ja ealistest muutustest. Iseloomulikud sõlmekesed, tihendid, turse, tsüstikesed laial rinnakoe alal.

Mastopaatiaks nimetatavad seisundid tekivad tõenäoliselt hormoonide östrogeeni ja progesterooni tasakaalu muutumise tulemusel. Näiteks – organism toodab liigselt östrogeeni, kuid samal ajal vähem progesterooni. See stimuleerib piimanäärmeid,  põhjustades turset ja põletikusarnaseid reaktsioone.

Sümptoomid: rindade hellus, pakitsus, valulikkus, tsüstikesed ja tihendid rinnakoes, vedelikueritus rinnanibudest. Ravi ei vaja.

Diabeetiline mastopaatia

Diabeetiline mastopaatia – on diabeedi korral harva tekkida võivad muutused rindades – suuremad või väiksemad sidekoelised tihendid, võivad esineda nii pre- kui postmenopausis. Tuleb kindlasti uuringutega välistada pahaloomulise kasvaja olemasolu (võib kliiniliselt meenutada kasvajat).

Diabeedi korral on naissuguhormoonide asemel määravaks muutuste põhjustajaks suhkruainevahetusest tingitud häired rinnakoes. Histoloogiliselt  on koes sedastatav fibroos, perivaskulaarne histiotsüütide ja lümfotsüütide infiltratsioon ilma pahaloomuliste koemuutusteta.

Operatiivne ravi ei ole selle koemuutuse korral soovitav, protsess ei pruugi olla piirdunud.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>