Print
false,));?>

See alapeatükk on mõeldud vähihaige elukaaslasele või hooldajale või isegi pereliikmele või lähedasele sõbrale.

On tähtis, et vähihaige lähedase eest hoolitsejana ei unustaks te omaenda vajadusi hoolimata sellest, mida teie elukaaslane, vanem, sõber või laps läbi elab. Teadke, et te ei saa selle inimese jaoks midagi ümber teha, isegi kui jälgite teda pingsalt päev läbi ning täidate kõik ta soovid. Tal on endiselt valus, ta on hirmul ja ärevil, ei suuda magada, on vihane ja ärritub kergesti. Ta naeratab ja naerab endiselt, või käib teile närvidele nagu varemgi. Te teete tohutult palju, kuid see ei tohi toimuda teie tervise ega emotsionaalse heaolu hinnaga. Alati on tunne, et haige inimene on halvemas olukorras kui teie, ja ilmselt see nii ongi, kuid ka perspektiiv ja tasakaal peavad olema tähtsal kohal ning kuuluma teie pakutava hoolitsemise juurde.

On väga oluline, et teie kui hooldaja peaksite kinni teatud rutiinist. See võimaldab teil hoolitseda mõne isikliku vajaduse eest, näiteks söömine ja trennis käimine, vajadusel arsti vastuvõtule või kohtumisele minek ja korralik ööuni, kuna see aitab piiritleda teie rolli ning võimaldab teil ka oma elu elada.

Ükskõik, kas olete hooldaja või elukaaslase rollis, on igal juhul oluline, et te mõlemad või teie pere tervikuna leiaksite sobiva viisi ja koha veeta koos (omavahel või laiemas pereringis) aega nagu lähedastele inimestele kombeks, rõõmsas ja õdusas keskkonnas – selleks tuleb aega võtta ka siis, kui aega või võimalusi napib, aga ka vaid kord paari päeva tagant teeb head. Igapäevased tööd ja kohustused ning teiste inimestega suhtlemine kuuluvad meie igapäevarutiini, kuid on äärmiselt oluline leida aega selleks, et teineteisele pühendudes koos olla.

Ärge peljake rääkida oma hirmudest, muredest, vajadustest, pettumustest ja stressitekitajatest. Samamoodi laske inimesel, kelle eest hoolitsete, enda muredest rääkida. Võimalik, et te saate kumbki väga vähe muuta, kuid olukorra ja mureküsimuste arutamine aitab teil ühel lainepikkusel püsida. Vähihaiged kogevad sageli, et teised ei soovi neid igapäevaste triviaalsete pisiasjade arutamisega koormata, kuid just seda nad tegelikult kuulda tahavadki. Ainult haigusest, ravimeetoditest, kõrvaltoimetest ja tundmatust tulevikust rääkimine on kõigile koormav.

Teie roll on nii keeruline ja on väga lihtne jääda lõksu veendumusse, et teie asi on ainult anda ning teil endal ei ole enam samu õigusi nagu varem. Tubli olemine ei tohiks põhjustada süütunnet, kuid alateadlikult võib lähedaste kannatuste nägemine, kui te ise saate käia väljas, tööl ja seltsielus osaleda, tekitada ebakindlust ja isegi häbi, kui tunnete end väljaspool kodu hästi ja teie elukaaslane või lähedane lamab samal ajal haigena kodus.

Ärge jätke oma elu seisma. Te olete endiselt teie ise ning vähk ei tohiks teie kahe vahele barjääri tekitada ega sundida teid oma vajadustest loobuma. Võimalik, et ütlete: „Noh, teoorias on see jutt hea küll, aga reaalne elu on midagi muud – kõik on väga stressirohke ja pingeline, ega mul enda jaoks aega ei jää“. Stress ja kõik muud tegurid ongi alati olemas, kuid selle kõige keskel on ülimalt oluline, et arvestaksite ka oma soovide ja vajadustega. Nii nagu vähihaige, olete ka teie praegu elus, niisiis – milliseid valikuid soovite teha?

Kui te enda eest hoolt ei kanna, võite ka ise emotsionaalselt või füüsiliselt haigeks jääda, ja see ei aita kedagi. Nii nagu ka vähihaige inimese kohustus on hoolitseda enda eest igal võimalikul viisil, on sama oluline, et teie hooldajana seisaksite hea selle eest, et ka teie soovid ja vajadused oleksid täidetud. Pidage meeles, et hooldajaks saamine ei tähenda teie õiguste kadumist. Ka teie olete inimene.

Äripäeva kirjastuselt ilmus raamat “Toimetulek vähidiagnoosiga”, autoriks Cheryl Rezek. 

Avaldame kokkuleppel Äripäeva kirjastusega raamatust katkendeid. 

“Toimetulek vähidiagnoosiga” pakub teadmisi ja tuge nii vähidiagnoosi saanud inimestele kui nende lähedastele. Rezek kombineerib teadveloleku ning psühhoteraapia parimaid tarkusi, et aidata leida sisemine tasakaal ning toimimine ka rasketes olukordades. Raamat sisaldab rohkelt harjutusi ja õpetusi, kuidas hoida ja taastada vaimutugevust ja füüsilist aktiivsust. 

Vaata lähemalt: https://pood.aripaev.ee/toimetulek-vahidiagnoosiga 

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>