Dr Jaak Lehtsaar, TÜK
Esineb erinevate muutuste korral rindades ja kogu organismis tervikuna. Kõrge tundlikkusega organina on rinnanääre sageli organismis toimuvate muutuste ja seisundite suhtes justkui „indikaator“. Sagedamini esineb noorematel ja üleminekueas naistel, seotud pigem hormonaalsete muutuste ning ümberkohastumistega. Valu rinnavähi sümptomina esineb alla 10 % rinnavähi juhtumistest, see tähendab – rinnavähk kulgeb ~90% juhtudest valutult.
Rinnavalu võib olla tsükliline või mittetsükliline.
- Tsükliline rinnavalu – premenstruaalse sündroomi (PMS) ühe sümptomina. Väljendunud rinnavalulikkus enne menstruatsiooni algust.
- Rasedusega seotud rinnavalu. Seotud hormonaalsete ümberkohastumistega ja rinnanäärmete kohastumisega imetamise perioodiks. Hormonaalsete rinnavalude korral: rindades turse, hellus, pakitsus. Tavaliselt kahepoolne. Hormoonidest tingitud rinnakoe füsioloogilised muutused: fibrotsüstilised muutused, fibroadenoomid, rinnatsüstid võivad olla samuti sõltuvad menstruaaltsüklist.
- Mittetsüklilised rinnavalud on tavaliselt ühepoolsed, ei ole sõltuvad menstruaaltsüklist ega seostu organismi hormonaalsete muutustega. Valu võib olla põletav, torkav, tuikav. Lokaliseerub sageli tsentraalsele, areoola alla, rinnanäärme mediaalsesse ossa.
- Anatoomilised muutused, healoomulised rinnaseisundid, põletikulised muutused, operatsioonijärgsed muutused (rinnajuhade laienemine (duktektaasiad), operatsiooni armide ja traumajärgsete hematoomide sidekoestumine, rinnakudede põletik, abstsess).
- Skeleti-lihaskonna muutustest ja haigestumistest tingitud, nn radikuliidivalude tüüpi kiirgavad valud – radikulopaatia.
- Tietze´ sündroom. Sageli ühepoolne, kestab 1 – 2 nädalat. Tietze´ sündroomi puhul tekib rinnaku ja ülemiste roiete (2. – 3.) kõhrelises kinnituskohas põletikulised muutused, turse. Selle puhul on rinnus valu, eriti ülemiste roiete piirkonnas, haarates rinna mediaalset osa, aga valu võib ka õlga ja kätesse ka levida.
- Samuti võivad rinnavaluna olla tajutavad valud tingituna südame ja kopsu patoloogiatest, rindkereseina patoloogiatest (näit interkostaalneuralgia).
- Psühhogeensed faktorid: stress, ärevus,
- Elustiil ja dieet – rasvane söök, rohke kofeiinijookide tarvitamine ja ka suitsetamine.
- Toestusprobleemid
- Rinnahoidjata – kui rinnad ei ole toestatud, võivad tekkida valud rinna ülemistes-külgmistes ja keskmises osas.
- Ebapiisava toetusega rinnahoidja – rinnad ei ole piisavalt toetatud või on liialt surve all – rinnahoidja on liiga suur või liiga kitsas.
- Rinnad on erineva suurusega. Väiksem rind jääb suurema rinna järgi valitud rinnahoidjas piisava toeta. Sel juhul aitab lisapadjake rinnahoidja sees.
Rinnavalu käsitlus
NB! Et täpsustada võimalikku põhjust ja välistada pahaloomulist kasvajat, on vajalikud rinnanäärmete uuringud – mammograafia ja spetsialisti poolt teostatud ultraheliuuring.
Leevendust pakuvad:
- Hästitoetavate spordirinnahoidjate kasutamine, kui on kahtlus toestusprobleemile.
- Üle vaadata toitumine – vähendada liigtarbimise korral tee, kohvi, šokolaadi ja gaseeritud karastusjookide tarbimist. Madala rasvasisaldusega, vitamiinide- ja kiudainerikka dieediga on näidatud kasulikku mõju.
- Korrapärane füüsiline aktiivsus.
- Häirivate valude korral NSAID-de perioodiline kasutamine (ibuprofeen, diklofenak)
- Kuningakepiseemnete õli preparaadid (gamma-linoleenhape).
- E-vitamiiniga toidulisandid.
- Kuningakepiseemnete õli preparaadid koos E-vitamiiniga on efektiivsust näidanud just tsükliliste rinnavalude korral.
- Ebaregulaarse menstruaaltsükliga kaasneva rinnavalu korral aitab kõige paremini tsükli regulatsioon suukaudsete rasedusevastaste vahendite abil (SRV).
";
}
}
}
?>