Print
false,));?>

Mis on iiveldus, oksendamine ja öökimine?

  • iiveldus on ebameeldiv tunne, mis võib viia oksendamiseni
  • oksendamine on tegevus, mille kaudu väljutatakse organismist suu kaudu maosisu
  • öökimine on oksendamiskatse

Mis on keemiaravist põhjustatud iiveldus ja oksendamine?

See on iiveldustunne ja oksendamine, mis järgneb või eelneb keemiaravile.

Mis on kiiritusravist põhjustatud iiveldus ja oksendamine?

See on iiveldustunne ja oksendamine, mida tõenäoliselt põhjustab teile tehtav kiiritusravi.

Miks mul hakkab halb?

Kui saate keemia- või kiiritusravi, vabanevad teie organismis keemilised ained, mis ärritavad peaajus asuvat oksekeskust ja põhjustavad seeläbi iiveldust ja oksendamist.

Kas iiveldus ja oksendamine on vähiravi lahutamatud osad?

Ei. Mitte kõik vähihaiged ei tunne ravijärgset iiveldust. Iivelduse ja oksendamise vastu on olemas ravimeid, mis aitavad teil end paremini tunda. Rääkige sellest  oma arstiga.

Kas iivelduse ja oksendamise vastu on olemas ravimeid?

Jah. Keemiaravist või kiiritusravist põhjustatud Iiveldus ja oksendamine on ravitav. Selleks vajalikke ravimeid nimetatakse antiemeetikumideks.

Iiveldusvastast ravi määrates arvestab arst teile määratud keemiaravi tüüpi, võimalikku koostoimet* teiste kasutatavate ravimitega, mugavat annustamist ja võimalikult pikka toimeaega. Lisaks sellele peab arst kindlasti arvestama seda, kas olete varem kogenud vähiravijärgset iiveldust ja oksendamist.

* Koostoimeks nimetatakse olukorda, kus üks ravim mõjutab mõne teise tarvitatava ravimi toimet, muutes selle tõhusust või põhjustades ebasoovitava reaktsiooni.

Kuidas võetakse iivelduse ja oksendamise vastaseid ravimeid?

Üldjuhul manustatakse haiglas süstitavaid antiemeetikume ja koju kaasa kirjutatakse  välja tabletid

Millal määratakse mulle iiveldusvastast ravi?

Iivelduse vastaseid ravimeid määratakse tavaliselt pisut enne vähiravi (keemia- või kiiritusravi) algust, ravi ajal ja mõned päevad pärast ravikuuri lõppu. Kui teile ei ole iivelduse vastast ravi määratud, ütle seda kindlasti oma arstile või meditsiiniõele.

Kas ma peaksin muretsema  iivelduse ja oksendamise pärast?

Kui iiveldust ja oksendamist ei ole korralikult ravitud, võib see põhjustada tõsiseid lisaprobleeme. Peale selle  mõjub see halvasti   teie elukvaliteedile. Iivelduse ja oksendamise vältimine aitab ka keemia- või kiiritusravi vastuvõetavamaks muuta

Kui kiiresti pärast vähiravi tekib iiveldustunne?

Keemiaravi. Iiveldustunne tekib tavaliselt lühikese aja jooksul pärast ravi algust, ehkki see sõltub ka teie ravi tüübist.  Te võite tunda iiveldust kohe ravi ajal või alles mitu tundi või päeva hiljem.
Pidage meeles, et iiveldustunnet ja oksendamist ei teki mitte kõikidel vähiravi saavatel haigetel. Kui need kõrvalnähud  ilmnevad, on saadaval ravimid, mis teid aitavad.

Kiiritusravi. Iiveldus tekib tavaliselt mõne tunni jooksul pärast kiiritusravi saamist.

Kui sageli hakkab mul  halb?

Vähihaiged, kes saavad keemiaravi või kiiritusravi, võivad kogeda iiveldust ja oksendamist pärast iga ravikuuri.

Mida teha juhul kui pärast iiveldusvastase ravimi (antiemeetikumi) võtmist iiveldustunne ei kao?

On ravimeid, mille mõju võib olla teistest tõhusam  Kui iiveldusvastase ravimi (antiemeetikumi) kasutamisele vaatamata iiveldustunne ei kao, pöörduge oma arsti poole. Tõenäoliselt sobib mõni teine antiemeetikum teile paremini.

Mida teha, kui tunnen iiveldust või oksendan öösel?

Kui ärkate iiveldustundega, paluge oma arstil määrata ravimid, mille toime kestab 24 tundi. Soovi korral võite enne uinumist võtta veel ühe iiveldusvastase tableti.

Kas teised ravimid, mida ma kasutan, võivad mõjutada mulle määratud iiveldus- ja oksendamisvastast ravi?

Võib juhtuda, et erinevate ravimite koostoime tõttu muutub ravimi(-te) efektiivsus – seetõttu rääkige kindlasti oma arstile või meditsiiniõele, milliseid retseptiravimeid, käsimüügiravimeid või toidulisandeid te kasutate. Sel juhul saab teile määrata sellise iiveldusvastase ravimi, millel on koostoime tekkevõimalus kõige väiksem.

* Koostoimeks nimetatakse olukorda, kus üks ravim mõjutab mõne teise tarvitatava ravimi toimet, muutes  selle efektiivsust või põhjustades ebasoovitavaid reaktsioone.

Mida ma saaksin veel teha, et kergendada võimaliku iivelduse ja oksendamise kulgu?

Oma arstiga saate arutada, milliseid iiveldusvastaseid ravimeid võtta. Peale selle saate ka ise nii mõndagi ära teha, et iiveldamist ja oksendamist nii palju kui võimalik vältida.  Näiteks võite muuta oma söömisharjumusi ning vähendada ärevustunnet vähiravi ajal.

PIDAGE MEELES! Mida rohkem te teate oma haiguse kohta, seda paremini saab teid aidata ja seda kiiremini paraneb ka enesetunne.

ID; } $current = array_search(get_the_ID(), $pages); $prevID = $pages[$current-1]; $nextID = $pages[$current+1]; if (!empty($nextID)) { $next_post_url=get_permalink($nextID); $next_post_link=get_the_title($nextID); if (!is_front_page($post->ID) && is_page() &&!is_page(13509) ) { echo ""; } } } ?>